Reklamlar
Gündem 2022-06-24 21:35:28 Haber Zamanı

Sağlık Personeli Tayinleri Açıldı Mı?

4B sözleşmeli çalışanlar ve personel sağlık çalışanları için kapsamlı tayin sonuçları açıklandı. Sağlık çalışanları sözleşmesi ve sözleşmesiz olarak yapılıyor. Kadroya geçiş ve tayin durumu için pek çok kısas değerlendiriliyor.

Sağlık Personeli Tayinleri

Canlı TV izle haberlerde yer alan konulardan biri personel tayinidir. İller arası tayin, il içi tayin, kurumlar arası geçir ve unvan değişikliği gibi pek çok detay tayinler kapsamındadır. Statü değişiklerinde memur maaş hesaplama sistemi de değiştirilir. 

3+1 Sözleşmesi Sağlık Çalışanı Tayini

Bu sağlık personellerinin tayin isteyebilmesi için üç yıl kesin bir şekilde bulunduğu bölgede çalışması beklenir. Üç yılın sonunda ise isteğine göre tayin isteme hakkı bulunuyor. Kadro açıldıktan sonra bir yıl daha bulunduğu yerde görev yapmaları da istenen koşullar arasındadır.

İsteğe bağlı olarak ise mazeret tayininin yolu açıktır. Can güvenliği, sağlık durumu, eş durumu gibi sebeplerden tayinler üç yılın sonunda yapılabiliyor. Sağlık personelinin tayin isteyebilmesi için bakanlığa yazılı dilekçe vermesi beklenir. Eğer dilekçe ile bildirilirse durum değerlendirmeye alınır.

İsteğe Dayalı Tayin

Sağlık personelleri son yasaya göre her yıl iki kez iller arasında yer değişikliği arama kurası yapılır. Karşılıklı olarak yapılan bu yer değişiklikleri boşanma, evlenme veya engellilik gibi birçok durum isteğe dayalı tayin yapılmasıdır.

Memur üç yılını ilde doldurduktan sonra devlet memurluğuna geçebilmesi için bu mazeretlerden birini veya birkaçını sunarak tayin isteyebilir. Eğer kadroya geçecek ise aynı bölgede bir yıl çalışması istenmektedir. Bu nedenle mazeretli tayinlerde temel olarak dört yılı doldurmak esas alınıyor. 4 yılı dolduran herkes tayin zamanında tayinini yazılı bir dilekçe ile isteyebilir.

Tayin isteme hakkı ancak bu kurallar çerçevesinde gerçekleştirilmektedir. Yılda iki kez yapılırken tayinde karşılıklılık esas alınmaktadır. Bu yüzden birçok memur sorun yaşayabiliyor. Devlet istenmeyen ve yaşam koşullarının düşük olduğu bölgelerde de personel istihdamını sağlayabilmek adına uzun zamandır bu kararı uygulamaktadır.

Eğer şartları yerine getiriyor ve isteğe dayalı tayin hakkınızı kullanmak istiyorsanız ocak ve temmuz aylarında yazılı olarak işleme başvurabilirsiniz.

FACEBOOK YORUMLARI
Haberzamani.com.tr YORUMLARI Bu haber hakkında 0 yorum yapıldı
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
TWİTTER YORUMLARI

Twitter Comments Alanı Buraya Gelecek