Reklamlar
Eğitim 2022-03-11 19:32:09 Haber Zamanı

İtalya da Yurtdışı Eğitim Fırsatları!

 

Üniversite okunulan dönem, kişinin kendini geliştirmesi ve genç olmanın keyfini çıkarması için en uygun dönemdir bu nedenle İtalya’da eğitim gibi şartları değerlendirmek mühimdir. Eğer uygun fiyatlı yaşayabileceğiniz, gezip görebileceğiniz mimari güzellikler barındıran, sokaklarında eğlencenin eksik olmadığı, birbirinden güzel lezzetleri deneyimleyebileceğiniz bir ülke isterseniz İtalya’ya bakmanızı mutlaka öneririz. Bunun yanında ilk 200’e girmiş birçok üniversite barındırmaktadır. 

İtalya’daki eğitim olanaklarından yararlanmayı istiyorsanız bu alanda deneyimli bir ekipten destek almalısınız. Ancak bu sayede İtalya’daki eğitim fırsatlarında haberdar olarak hayallerinizdeki gibi bir eğitim olanağına sahip olabilirsiniz. Pava Education tam da bu noktada mükemmel çözüm önerilerini sizlerle buluşturmaktadır. Tam anlamıyla profesyonel bazda danışmanlık hizmeti sunan Pava Education İtalya’da eğitim imkanlarından yararlanmanız noktasında geniş kapsamlı bir hizmetin merkezinde yer almaktadır.

Bu özelliği sebebiyle de ülkeye yurtdışı eğitim için her sene gençler adeta akın etmektedir. Kurumlar geçmiş zamanlarda sadece İtalyanca eğitim verirken artık birçok üniversite İngilizce eğitim veren bölümler açmaya başlamıştır. Üniversitelerde eğitim yaklaşık 3 yıl sürmektedir. Öğrenciler isterlerse birçok farklı kurs imkanıyla kendilerini daha da geliştirme fırsatı bulabilmektedir. Yurtdışı deneyimi olmayan kimseler içinde ülkemizde ki birçok danışmanlık kurumu öğrencilere İtalya da yeni hayatlarına başlamaları için yardımcı olmaktadır.  

İtalya da Üniversite Okumak İçin Gerekli Özellikler 

İtalyan üniversitelerinde belirli bir sistemden söz etmek mümkün değildir. Bu nedenle girmek istediğiniz üniversiteye göre farklı sınavlara girmeniz gerekebilir. Tıp, mimarlık gibi bazı bölümlere girmek isteyenler İtalyan Eğitim Bakanlığının yaptığı ülkemizde ki üniversiteye giriş sınavına benzeyen bir sınava girip girmek istediği üniversiteye göre gerekli taban puana sahip olmalıdır. Köklü üniversiteler ise kendileri giriş sınavı yaparak öğrencileri eleme yoluna gitmektedir. 

Bu üniversiteler dışında İtalya’da eğitim için öğrencilerden niyet mektubu isteyen, öğrencilerin akademik başarılarına bakarak onları kabul eden üniversitelerde vardır. Bu sınavların haricinde dil yeterliliği de diğer bir gerekliliktir. İngilizce eğitim veren kurumlara girebilmek için uluslararası geçerliliği olan TOEL, İELTS gibi sınavlara girmek yeterlidir. İtalyanca kurumlar içinse İtalyan Kültür Merkezinde yapılan sınavlara girilebilmektedir. Eğer dil bilginizi yeterli görmüyorsanız üniversiteye girmeden önce dil okullarına giderek kendinizi geliştirebilirsiniz.  

İtalya da Üniversite Okumanın Avantajları 

Üniversite okumak için en güzel seçeneklerden biri olan İtalya oldukça değerli ülkelerden birisidir. Geçmiş dönemlerden kalma mimari ögelerini korumayı başarmış olan İtalya’da Roma mimarisinden gotik mimariye kadar pek çok farklı kültürden eserler bulmak mümkündür. Yurtdışı eğitim için gelen gençler Vatikan gibi dini bir şehirden Milan gibi modanın gözdesi modern şehirlere kadar keşfedecek oldukça seçenek bulabilir. 

Bunun yanında üniversitelerden alacağınız eğitim sonrası size verilecek olan diploma Avrupa ülkelerinde geçerli bir diploma olacaktır. Bu sayede İtalya’da eğitim aldıktan sonra kariyer hayatınıza nerede başlamayı hayal ediyorsanız orada bulunan kurumlara iş başvurusunda bulunabilirsiniz. Üniversiteler oldukça kaliteli olduğundan dolayı CV’niz çok daha zengin olacaktır. İsterseniz kurslara ve seminerlere katılıp CV’nizidaha da zenginleştirmeniz mümkündür.  Hatta birçok kurum kaliteli üniversitelerde uzman bir eğitim almış kimseleri işe almaya çok daha isteklidir. 

Ünlü İtalyan Üniversiteleri 

Dünya üniversiteleri arasında ilk 200’e girmiş olan birçok üniversite bulunmaktadır. Üniversiteler uzun yıllardır eğitim verdiğinden gelişmiş ve odaklı bir eğitim sunmaktadır. İtalya’nın birinci sırada ki üniversitesi Politecnico di Milano dir. Teknik eğitim veren bir üniversitedir. 1088 yılında kurulduğunda hukuk eğitimi vermeyi amaçlayan ama zamanla içinde birçok farklı bölüm açan Universita di Bologna üniversitesi yine kaliteli bir kurumdur. 

Bugüne kadar 6 ayrı akademisyeni Nobel’e layık görülmüş Sapienza- Universita di Roma Avrupa da bulunan en itibarlı okullardan biridir. Fizik astroloji gibi bölümlere ilgi duyuyorsanız Scuola Normale Superiore di Pisa üniversitesine mutlaka bakmanızı öneririz. İtalyancanız yok ve İngilizce eğitim veren bir kurum arıyorsanız Universita di Padova ilk 300 arasında yer alan kurumlardan biridir. 

İtalya da Yaşam

İtalya yaşaması zor olmayan ülkeler arsındadır. Yurtdışı eğitim için gelen bir öğrenci aylık 1000 Euro kadar bir gelir elde ettiği taktirde rahatlıkla okuyabilir. Üniversitelerin fiyatları da 2000 ile 6000 Euro arasında değişmektedir. Kira konusunda ise öğrenciler genelde oda kiralayarak ucuz fiyatlara konaklama sağlamaktadır. Öğrenci yurtları 300 Euro, oda kiraları 400 Euro civarındadır. Öğrenciler isterse tasarruf yapabilir. Okul kafeteryalarını ve restoranların yaptığı indirim saatlerini kovalayarak uygun fiyatlı bir şekilde yemek masraflarını çıkarabilir. 

İsteyenlerse bilindik İtalyan marketlerinden düşük ücretli olarak alışveriş yapabilirler. Eğer öğrenciler İtalya’da bir yandan okuyup bir yandan çalışmak isterlerse asistanlık, ofis görevlisi gibi yarı zamanlı birçok iş bulabilir. Üniversitelerin verdiği burs imkanlarından faydalanabilirler. Devlet tarafından verilen burslara başvurabilirler. Tüm bu bilgiler ışığında Pava Education sayesinde İtalya’da nitelikli bir şekilde eğitim görmek isteyenlere özel alternatif seçenekleri sizlerle buluşturmaktadır. Böylece tam da aradığınız eğitim fırsatını elde etmenize destek olmaktadır.

FACEBOOK YORUMLARI
Haberzamani.com.tr YORUMLARI Bu haber hakkında 0 yorum yapıldı
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
TWİTTER YORUMLARI

Twitter Comments Alanı Buraya Gelecek