Reklamlar
Teknoloji 2021-09-24 16:10:32 Haber Zamanı

İnternetten İstenmeyen Video Ve Fotoğrafların Silinmesi

İnternetten istenmeyen video ve fotoğrafın silinmesi için ilk olarak tarafınızın yapabileceği şeyler vardır. Örneğin facebook, twitter veya instagram bazında bulunan bir fotoğraf veya video ise bu hesaplarınıza erişim sağlayarak fotoğrafları ve videoları silebilirsiniz. Eğer erişiminiz olmayan hesaplar ise hem kendiniz hem de arkadaşlarınıza şikayet ettirerek sosyal medyadan ve internetten kaldırabilirsiniz. Eğer eski bir içerik ise Google eski içerik kaldırma imkanından yararlanarak Googledan silmesini talep edebilirsiniz.

İnternetten istenmeyen video ve fotoğrafın silinmesi hukuka başvurmak için 5651 sayılı kanunun gerekliliklerini incelemeniz gerekmektedir. 5651 sayılı kanuna uygun koşullar sağlanmış ise avukat aracılığı ile veya şahsen mahkemeye başvuruda bulunarak fotoğraf veya videoların kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Ancak bu konuda uzman ve Türkiye’de uzun yıllardır profesyonel bir şekilde kesin sonuç odaklı çalışan Medyakoruma gibi itibar yönetim şirketlerinden hizmet alabilirsiniz.

İçeriği Kaldırma Google

Googledan eski içeriği kaldırmak için birkaç şeyi yerine getirmek gerekmektedir. Eski içeriği kaldırmak için aşağıdaki adımları izlemek gereklidir.

 • https://search.google.com/search-console/remove-outdated-content web sitesine girmelisiniz.
 • Google hesabı ile giriş yapmalısınız.
 • Yeni talep” seçeneğine tıklayınız.
 • Eski içerik olarak tanımladığınız sayfa, video, görüntünün URLsini giriniz.
 • URL işleminden sonra Gönder” seçeneğine tıklayınız.

Googledan eski içeriği kaldırmak yukarıda belirtildiği şekilde talep edilmektedir. Ancak Google’ın talebi onaylaması için ek bilgi girmeniz de gerekebilir. Googlea yaptığınız eski içeriği kaldırma talebinin nasıl ilerdiğini ve nasıl sonuçlandığını görmek için “İstek Geçmişi” seçeneğine tıklayarak inceleyebilirsiniz. İstek geçmişinde onay veya ret işlemine dair bilgiler yer almaktadır.

Google Fotoğraflar Toplu Silme

Googledaki fotoğraflarınızı toplu silebilirsiniz. Googleda biriken fotoğraflarınızı toplu bir şekilde silmek için aşağıda belirtilen adımları uygulamanız gereklidir.

 • Google Fotoğraflar uygulamasını Google Play üzerinden yükleyin.
 • Google Fotoğraflar uygulamasını açın.
 • Google Fotoğraflar uygulamasında hesabınıza giriş yapın.
 • Google Fotoğraflarda bulunan fotoğraflarınızın üstüne basılı tutarak seçin ve tümünü seçin.
 • Google Fotoğraflardaki sağ üst kısımda bulunan çöp kutusu simgesine tıklayarak sil” komutunu verin.
 • Google Fotoğraflarda silinen dökümanlar, 30 ila 60 gün çöp kutusu bölümünde saklanmaktadır. Çöp kutusunda saklanan fotoğrafları silmek için de aynı işlemi uygulamak gerekmektedir.
FACEBOOK YORUMLARI
Haberzamani.com.tr YORUMLARI Bu haber hakkında 0 yorum yapıldı
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
TWİTTER YORUMLARI

Twitter Comments Alanı Buraya Gelecek