Reklamlar
Hayat 2022-11-01 21:33:16 Haber Zamanı

Ünlü Mantar Bilimci Selime Semra Erol 5 Kasım’da Geyve’de

Sonbahar gelince doğada zaman geçirmek için yapılabilecek en güzel etkinliklerin başında mantar toplamanın geldiği söylenebilir. Ancak mantar toplamak, mantarları yeterince tanımayan kişiler için sakıncalı olabileceği için mantarları yakından tanımıyorsanız, yanınızda uzmanlar olmadan mantar toplamamalısınız.

Güvenli bir şekilde mantar toplamak istiyorsanız, daha önce Belgrad Ormanı, Armutlu ve Şile gibi pek çok yerde mantar avı düzenleyen ünlü mantar bilimci Selime Semra Erol’un Sakarya Geyve’de gerçekleştireceği mantar avına katılabilirsiniz. 5 Kasım’da Geyve’nin harika doğasında gerçekleşecek olan bu etkinlikte hem doğanın tadını çıkarabilecek hem de mantarların büyülü dünyasına adım atmış olacaksınız.

5 Kasım’da Geyve’de düzenlenecek mantar avına geçmeden önce gelin bu etkinliği düzenleyen Selime Semra Erol’u daha yakından tanıyalım.

Selime Semra Erol Kimdir?

Ünlü mantar bilimci Selime Semra Erol, lisans eğitimini Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümünde tamamladıktan sonra yüksek lisans eğitimini ise Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji A.B.D’da tamamlamıştır. Yüksek lisansını ‘Armutlu(Yalova) Yöresinin Ekonomik Değeri Olan Makromantarları’ başlıklı tez çalışması ile tamamlayan Erol günümüzde akademik çalışmalarına devam etmektedir.

Doğal mantarlar, mantar yetiştiriciliği, tıbbi mantarlar, mikoterapi ile ilgili akademik çalışmaları ve yayınları bulunan Erol’un son yıllardaki akademik çalışmaları ise biyoteknoloji üzerine yoğunlaşmıştır.

Erol, çalıştay ve kongrelerle birlikte çeşitli akademik etkinliklerde katılımcı ve davetli konuşmacı olarak yer almaya devam etmektedir. Bunun yanı sıra 2010 yılından beri hem kamu kurumlarında hem de özel kurumlarda eğitmen olarak görev almaktadır.

Akademik çalışmalarının yanı sıra mantarlara karşı duyduğu heyecanı hiç kaybetmemiş bir mantar tutkunu olan Erol, kendisi gibi mantar tutkunlarını bir araya getirmek için her yıl doğa yürüyüşleri, mantar avı etkinlikleri ve mantar festivalleri düzenlemektedir. 

Erol’un mantarlar hakkındaki değerli bilgilerinden faydalanabileceğiniz bu etkinliklerden bir tanesi olan 5 Kasım’da Geyve’de gerçekleşiyor olacak. 5 Kasım Geyve Mantar Avı’nın detaylarına aşağıda göz atabilirsiniz.

Geyve Mantar Avı Programı

Sakarya’nın doğal güzellikleri ile ünlü ilçelerinden biri olan Geyve’de 5 Kasım’da gerçekleşecek mantar avına sabah 9:30-11:00 arası harika bir doğa manzarası eşliğinde leziz bir kahvaltı ile başlayacaksınız. Yöresel lezzetlerin de bulunacağı bu kahvaltı ile mantar avı için gereken enerjiyi toplamış olacaksınız.

Kahvaltı sonrası 11:00 – 11:30 arası Erol’un “Mantara Dair Her Şey” Söyleşisi ile mantarlara dair pek çok şey öğreneceksiniz. Mantar avına başlamadan önce zehirli mantarlar, yabani mantarlar ve tıbbi mantarlar hakkında bilgi sahibi olarak mantar avına hazır hale geleceksiniz.

Saat 11:30’a geldiğinde ise mantar avına çıkabileceksiniz. Son olarak Geyve’nin harika doğasında topladığınız mantarları, “Perihan Pezük ile Mantar Ziyafeti”nde bilimsel açıklamalarını dinledikten sonra tatma fırsatı bulacaksınız.

Hangi Mantarlar Avlanacak?

Geyve’nin muhteşem doğasında birbirinden farklı yabani mantarlarla karşılaşacaksınız. Ancak mantar avı sırasında karşınıza çıkacak olan yabani mantar türleri arasında özellikle kanlıca ve sığır dili mantarları bulunuyor olacak.

Geyve mantar avında ağırlıklı olarak toplayacağınız mantarlardan bir tanesi Russulaceae familyasına ait kanlıca mantarı olacak. Lezzetli tadı ve yüksek protein oranı ile ünlü olan kanlıca mantarında sağlık açısından önemli pek çok vitamin ve mineral bulunuyor. Bu faydalı mantarı mantar avı sonundaki ziyafet sonrasında tatma şansınız olacak.

Geyve mantar avında kanlıca mantarının yanı sıra Hydnaceae familyasına ait sığır dili mantarı toplama fırsatı da bulacaksınız. Lezzetli olmasıyla bilinen sığır dili mantarı, tıpkı kanlıca mantarı gibi sağlık açısından pek çok faydası olan bir mantar türüdür. Vitamin ve mineraller bakımından zengin olan sığır dili mantarını da etkinlik sonundaki ziyafet sofrasında tadabileceksiniz.


Rezervasyon için : https://semraerol.com/geyve-mantar-toplama-etkinligi/ 

FACEBOOK YORUMLARI
Haberzamani.com.tr YORUMLARI Bu haber hakkında 0 yorum yapıldı
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
TWİTTER YORUMLARI

Twitter Comments Alanı Buraya Gelecek