Reklamlar
Ekonomi 2022-06-04 11:01:41 Haber Zamanı

Ethereum, İleride Bitcoin’i Geride Bırakabilir Mi?

 

Bitcoin lider kripto para birimi ve bu şu anda tartışmaya açık bir konu değil. Ancak bazı isimler ilerleyen zamanlarda piyasa değeri bakımından en büyük ikinci kripto para birimi olan Ethereum’un Bitcoin’i geride bırakabileceğini düşünüyor.

 

Bitcoin ve Ethereum

 

Bitcoin 2009 yılında ve Ethereum 2015 yılında piyasaya çıktı. Aslında projelerin ikisi de blockchain’e dayansa ve kripto para olsalar da farklı özellikleri bulunuyor. Örneğin; Bitcoin ödemeleri kolaylaştıran ve deflasyonist bir varlık olarak karşımıza çıkarken, Ethereum bir akıllı sözleşme platformu olarak karşımıza çıkıyor.

 

Bununla birlikte Ethereum çok uzun süredir ikinci en büyük kripto para konumunu korurken henüz Bitcoin’i yerinden edebilecek bir proje de ortaya çıkmış değil. Bu noktada yazının yayına hazırlandığı sırada Bitcoin’in 601,2 milyar dolarlık bir piyasa değerine ve Ethereum’un da 234 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahip olduğunu belirtmek gerekiyor. Dolayısıyla ETH’un BTC’yi geride bırakması için piyasa değeri konusunda kat etmesi gereken çok uzun bir yolu var.

 

Buna ek olarak Ethereum’un proof of work algoritmasından proof of stake algoritmasına geçecek olmasının işleri biraz değiştirebileceği ifade ediliyor. Çünkü bu şekilde ethereumözellikle son zamanlarda ortaya çıkan enerji tüketimi sorununu da bir noktada çözmüş olacak. Ethereum kurucusu Vitalik Buterin ise yaptığı son açıklamalarda tam birleşme sürecinin Ağustos ayında tamamlanmasını beklediğini ancak bazı aksaklıklar olması durumunda birleşmenin Eylül ya da Ekim’e sarkabileceğini dile getirdi.

 

ETH, BTC’Yi Geçebilir Mi?

 

Bu konu son zamanlarda çok konuşuluyor. Bir kripto para haber ve blockchain haber sitesi olan Bitcoinhaber.net’te de belirtildiği gibi son olarak Soros Fund Management CEO’su Dawn Fitzpatrick bu konuda yorum yapan isim oldu.

 

Dawn Fitzpatrick konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, Ethereum’un Bitcoin’e kıyasla “daha fazla ilgi çekeceğini” düşündüğünü dile getirdi. Açıklamalarında iklim etkisinin giderek daha fazla odak noktası haline geleceğini de ifade eden Fitzpatrick bu durumun çok fazla enerji tüketen proof-of-work (PoW)  konsensüs algoritmasına dayanan Bitcoin‘inbenimsenmesini engelleyebileceğini ifade ediyor. 

 

Bunların yanında genel olarak, Soros Fund Management CEO’su kriptonun yok olma gibi bir ihtimali olmadığına inanıyor ve ana akım haline geldiğini ekliyor. Ayrıca milyarder George Soros’un servetinin yöneticisi olan isim blockchain’in harika uygulamalara sahip olacağına inanıyor.

 

FACEBOOK YORUMLARI
Haberzamani.com.tr YORUMLARI Bu haber hakkında 0 yorum yapıldı
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
TWİTTER YORUMLARI

Twitter Comments Alanı Buraya Gelecek