Reklamlar
Hayat 2023-04-24 23:13:07 Haber Zamanı

Bulls GSYO Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Akkaya

 

 

Yüksek büyüme potansiyeli taşıyan, vizyoner girişimcilerin projelerine destek veren Bulls GSYO Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Akkaya, girişim ekosisteminden şirketin 2023 vizyonuna kadar tüm sorularımızı yanıtladı.

 

İnsana dokunan şirket hem kazanır hem kazandırır

 

Son dönemde yaptığı başarılı halka arzlarla dikkat çeken Bulls Girişim, Türkiye girişim ekosisteminde önemli bir konumda. Yüksek büyüme potansiyeli taşıyan, vizyoner girişimcilerin projelerine destek veren Bulls GSYO Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Akkaya, girişim ekosisteminden şirketin 2023 vizyonuna kadar tüm sorularımızı yanıtladı.

 

 

 

 

Unicornların birer birer çıkmasıyla girişimcilik bir anda ön plana çıktı. Türkiye ve dünyadaki girişimcilik ekosistemi hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Girişimcilik ekosisteminin pandemi sonrası Türkiye’de ve dünyada zorlu bir yıl geçirdiğini söyleyebiliriz. Pandeminin hayatımızdaki etkileri yavaş yavaş kaybolurken dünyadaki birçok pazarda gerçekleşen ekonomik zayıflık ve büyüme zorlukları girişimcilik ekosistemine de etki etti. Özellikle ileri aşama yüksek hacimli girişimler değerlemelerinde ciddi kayıplar yaşadı. Küresel girişim sermayesi 2021’de 681 milyar dolarlık yatırım yaparken, 2022 yılında 445 milyar dolara ulaştı ve bu rakamlar bize %35’lik düşüş olduğunu söylüyor.  Türkiye gibi ülkelerde erken aşama girişimler için ortam çok değişmese de ölçeklenme ve global açılım aşamasındaki şirketlerin finansman bulmakta biraz daha zorlanır hale geldiğini düşünüyorum. Türkiye’de de 2022 yılında 300 girişime 1 milyar 593 milyon dolarlık yatırım yapıldı.

 

 

Girişimcilik ekosisteminde yer alıyorsunuz, kurulduğundan bu yana hangi girişimlere yatırım yaptığınızı söyleyebilir misiniz?

Öncelikle Bin Ulaşım ve Akıllı Şehir Teknolojileri A.Ş.’den bahsedeyim.  Çevreci ve pratik ulaşım çözümleri sunan Bin Ulaşım ve Akıllı Şehir Teknolojileri, yerli yazılım ve mühendislik ile geliştirilen araçları kendi markaları bünyesinde hizmete sunuyor ve bu sayede hem sürdürülebilir bir dünya hem de pratik ulaşım için alternatif çözümler yaratıyor. Bünyesinde 250’yi aşkın kişiye istihdam sağlayan Bin Ulaşım ve Akıllı Şehir Teknolojileri A.Ş. büyüyen şehirlerin ulaşım sorunlarına akılcı çözümler ararken gücünü yeniliğe olan merakından ve sürekli gelişime bağlığından alıyor.

Bir diğer yatırım yaptığımız şirket Sporttz Spor Yatırımları A.Ş. oldu. Spor dalları ve sportif faaliyetler ile ilgili teknoloji odaklı varlıklara yatırım yapan bir yatırım şirket. Bildiğiniz gibi Sporttz’un iştiraklerinden Maçkolik’in halka arzı da gerçekleşti. Girişimcilik ekosistemindeki diğer büyük yatırımcılarla da sürekli iletişim halindeyiz.

2022 Mart’ta da yenilenebilir enerji alanında daha önce hiç kullanılmamış bir teknoloji ile enerji üreten RePG Enerji’ye yatırım yapmıştık. Yenilenebilir enerji kaynakları ve atık ısı kaynakları ile güçlü, sürekli ve kesintisiz enerji üretmeyi hedefleyen bir şirket ve RePG teknolojisi uluslararası tescillenmiş birçok patenti bulunuyor. RePG’in geçtiğimiz Haziran’da Borsa İstanbul Özel Pazar’da Gong töreni gerçekleştirildi. Bizim için gurur verici oldu.

Geçtiğimiz aylarda halka arz işlemi gerçekleşen Türkiye’de alanında şu an pazar lideri durumunda bulunan Oncosem de yatırım yaptığımız şirketler arasında bulunuyor. Oncosem’in en önemli faaliyeti otomatik kemoterapi ilaç hazırlama sistemleri üretimi, satışı ve kurulum. Ayrıca 2013 yılından beri hızlı bir büyüme gerçekleştiren Oncosem 200 dolar civarında olan kanser kitlerinin kişi başı maliyetini, yapmış olduğu yerli üretimle beraber 15 doların altına indirdi. Bu hem ülkemiz için hem de bundan yararlanacak insanlar için çok önemli.

One Life Ventures Girişim Sermayesi Yatırım Fonu da yatırım yaptığımız diğer şirketlerden bir tanesi. Dijital sağlık alanında global ölçekte rekabet potansiyeli bulunan, fikri hak sahibi ve Seri A yatırım turu öncesi son aşamada olan şirketlere yatırım yapıyor.

Son olarak Gami Teknoloji’den bahsetmek isterim. Türkiye merkezli bir teknoloji şirketi. Blok zincir ve Web 3.0 alanındaki güçlü bir know how’a sahipler.

 

 

Yatırım için kriterleriniz neler ve bu sene hangi sektörlere yatırım yapmayı planlıyorsunuz?

Bulls Girişim olarak yatırım yapacağımız şirketlerle ilgili yatırım kriterlerimiz;

• – Gerçekçi güçlü büyüme potansiyeli;

• – Yaratıcı, enerjisi yüksek, vizyon sahibi, deneyimli yönetim ekibi;

• – Güçlü, uygulanabilir iş planı.

Belli bir büyüklüğü ulaşmış firmalarda ise bu saydığım kriterlerin yanı sıra sürdürülebilir operasyonel karlılık; operasyonel verimlilik; yenilikçi, rekabet gücü yüksek ürün ve hizmet üretimi de bakıyoruz. Bulls Girişim’in yatırım felsefesinin temelinde, yenilikçi hedefler doğrultusunda büyümeyi amaçlayan, güçlü potansiyele sahip şirketlerin, yatırım ve büyüme hedeflerini gerçekleştirmelerine olanak sağlamak yatıyor.

Aynı zamanda, girişim şirketlerimizin kurumsallaşmalarına da katkı sağlayarak, onları daha verimli, daha kârlı, paydaşlarına daha fazla değer sağlayan yapılar hâline getiriyoruz.

Girişim şirketlerimizin yeni pazarlara ulaşmalarına, rekabet avantajı yaratmalarına, bunun için uygun sermaye ve yönetsel yapıları oluşturmalarına konusunda destek veriyoruz. Dolayısıyla yatırım kriterlerimiz çerçevesinde Türkiye’ye ve dünyaya fayda sağlayacağını inandığımız startup’lardan pre-IPO firmalara kadar yatırım yelpazemiz geniş.

Sürdürülebilirliğin, yatırım politikalarında en önemli hususlardan biri olduğunu düşünüyorum. Bu doğrultuda sürdürülebilirliği ana hedefleri arasına alan firmaların 2023’te öne çıkacağını tahmin ediyorum. Yenilenebilir enerjinin, geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da manşetlerde yer alacağını düşünüyoruz. Bunun yanı sıra önümüzdeki onlarca yıl boyunca teknoloji şirketleri geleceğe damgasını vuracak. Türkiye ekonomisine katkı sağlayacak, insanlara dokunabileceğimiz, sürdürülebilir girişimler yatırım alanımıza girmektedir. Biz bir şirketin insana dokunuyorsa hem kazanacağına hem de kazandıracağına inanıyoruz.

4. 2023’te hedefleriniz ve uzun vadeli hedefleriniz nelerdir?

2023 yılına sürdürülebilirlik ve büyüme hedefimizle başladık. Girişim Sermayesi yatırım ortaklıklarının halka açılma zorunluluğu nedeniyle aktif büyüklüğümüzü hızla artırmayı hedefliyoruz. Daha önce de söylediğim gibi şu an için bir teknoloji şirketine yatırımımız oldu. Ancak birçok girişim şirketi ile görüşmelerimiz oluyor.  Bunlardan yatırım kriterlerimize uyan girişimleri de yatırım portföyümüze katarak halka açılma sürecinde hızla ilerlemek istiyoruz. Sermaye piyasaları ve girişimcilik ekosistemindeki tecrübelerimizi yatırım yapacağımız şirketlerle paylaşacak olmak bizi heyecanlandırıyor. Bu sayede girişimcilik ekosistemi için güzel bir sinerji oluşturduğumuza inanıyoruz. Eğer yatırım yapacağımız firmalar içinde halka arza uygun firmalarda olursa bu şirketlere de halka arz için yol haritası oluşturarak hem girişimcilik ekosistemine hem de sermaye piyasalarına katkı sağlamayı hedefliyoruz.

 

 

Bilindiği gibi girişim sermayesi yatırım ortaklıklarının halka açılma zorunluluğu var. Bu nedenle aktif büyüklüğümüzü hızla artırmayı hedefliyoruz. Birçok girişim şirketi ile görüşmelerimiz oluyor. Bunlardan yatırım kriterlerimize uyan girişimleri de yatırım portföyümüze katarak halka açılma sürecinde hızla ilerlemek istiyoruz. Sürdürülebilirlik için sahip olduğumuz kurumsal bilgi ve tecrübe ile doğru yatırım fırsatlarını yakından takip ediyoruz. 1,5 yılda şirketimizi getirdiğimiz seviyeye bakılırsa geçmiş başarılarımızı gelecekte de sürdüreceğimize dair hem benim hem de yönetim ekibinin inancı tam. Şirketimizin halka arzı ile birlikte arkamıza sermaye piyasalarının gücünü de alarak girişimcilik ekosisteminde sürdürülebilir yapısıyla önemli bir aktör olacağımızı düşünüyoruz.

 

 

FACEBOOK YORUMLARI
Haberzamani.com.tr YORUMLARI Bu haber hakkında 0 yorum yapıldı
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
TWİTTER YORUMLARI

Twitter Comments Alanı Buraya Gelecek