Günde 2 Kaşık Tüketin Ve Etkisini Görün!

loading...

Uykusuz geceler bazen içinden çıkılmaz büyük sorunlara neden olabiliyor. Üstelik sebebi büyük olasılıkla psikolojik nedenlerin olduğu uyku problemleri beraberinde yorgunluk,unutkanlık gibi bir çok sıkıntıyı da tetikliyor. Peki uyku sorunumuzu yenmeye neler yardımcı olabilir?

Eğer sizde uykuya dalma ve güzel bir uyku süresi çekme problemleri yaşıyorsanız şimdi sizler için hazırlamış olduğumuz uykuyu kaliteli, uzun ve sıkıntısız duruma getirmeye yardımcı olacak maddeleri dikkatle takip edin.

Kendinize en uygun hissettiğiniz önerilerimizi uygulayarak sonuçlarını aynı sıkıntıdan muzdarip olan yakınlarınızla paylaşınız…

İlk maddemiz Bitki Çayları. Papatya, çarkıfelek çiçeği veya kediotu çayı gibi bitki çayları kaslar ve sinirlerde rahatmaya sebep olduğundan dolayı sizin uykuya daha rahat dalmanızı ve daha kaliteli bir uyku ile dinlenerek zinde yeni güne ya da saatlere başlamanızı sağlayacaktır.

Kara buğday, bal kabağı, çekirdek, deniz ürünleri, yeşil yapraklı sebzeler ve kuru meyveler magnezyum açısından zengin besinlerdir. Magnezyum ise içerdiği etken maddeler nedeniyle kasları rahatlatan doğal bir sakinleştirici niteliğindedir. Megnezyum eksikliği yaşayan insanlar genellikle uykusuzluk problemi ile daha sık karşı karşıya kalırlar.

Hindide bolca miktarda bulunan tritofan uykunun kolaylaştırmasını sağlayan etken bir maddedir. Ancak Hindi akşam tüketildiğinde sıkıntı yaratabilceğinden , gündüz tüketilmesinde fayda var.

İstiridye ve diğer deniz ürünlerinde, tam tahıllı besinlerde, kuruyemişlerde bulunan çinko da uykuya yardımcıdır. Aynı zamanda çinko tritofanın serotonin ve melatonine dönüşmesi için gereklidir.

Kirazda az miktarda bulunan melatonin hormonu uykuyu düzenlemeye yardımcı olur, uyku süresini artırır.

Akşam içeceğiniz bir bardak sade hindistan cevizi suyu rahat bir uyku çekmenize yardımcı olabilir. Potasyum, kalsiyum, magnezyum, fosfor ve sodyum içeriğiyle kaslarınızı rahatlatır, uykunuzun bozulmasını engeller.

Magnezyum bakımından zengin olan kabak çekirdeği vücudunuzdaki kas liflerini rahatlatarak güzel bir uyku çekmenizi sağlar. Doktorlar günde 2 kaşık kabak çekirdeği tüketilmesini öneriyor.

Et, balık, fasulye, mercimek, kuruyemişler gibi protein bakımından zengin besinler iyi bir gece uykusu için tüketilmeli. Kilonuzdaki her kilogram için 1 gram protein tüketmelisiniz. Örneğin 50 kilo bir kadın 50 gram protein almalı. Ancak sindirimi zor olan yüksek proteinli besinleri yatmaya yakın yememelisiniz.

Yulaf ve esmer pirinç gibi tam tahıllı besinler kan şekerini dengede tutarak enerjinin vücuda yavas salınmasını sağlıyor. Uyurken de vücudunuz ve beyniniz glikoza ihtiyaç duyuyor. Glikoz seviyesi düştüğünde adrenalin ve kortizol gibi hormonlar salınabilir, bu da sizi uyandırabilir.

 

loading...

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*